Rakovník na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Rakovník
Domů - Portál RakovníkKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Rakovníka, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Příroda > Vodní plochy a toky > Prameny > Pramen Merkovka - Lužná

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Pramen Merkovka - Lužná

Fotogalerie:
Pramen Merkovka - Lužná
Pramen Merkovka - Lužná
Pramen Merkovka - Lužná
Pramen Merkovka - Lužná
Pramen Merkovka - Lužná
Pramen Merkovka - Lužná
Pramen Merkovka - Lužná
Pramen Merkovka - Lužná
Pramen Merkovka - Lužná
Pramen Merkovka - Lužná

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Pramen Merkovka - Lužná

Schránka:
Přidej do schránky.

Na „sladký opočinek pod klenbou lesních stromů“ lákal počátkem minulého století turistický průvodce k návštěvě léčivého pramene Merkovky v lesích nedaleko železničního nádraží v Lužné. V hájovně tu člověk mohl koupit láhev dobrého piva, mléko, chléb a máslo a zadarmo se bavit pohledem na zlaté kapříky „zcela volně zde žijící“ v lesním rybníčku.

Zatímco hájovna zanikla a výletník si dnes musí posloužit občerstvením z vlastních zásob, zlatí kapříci jsou tu pořád, stejně jako onen léčivý pramen, který počátkem 19. století objevil knížecí fürstenberský lesník Jiljí Merk. O necelé půl století později tu křivoklátský kníže Fürstenberk založil malé lesní lázně, kde zpočátku léčili své neduhy jen knížecí zaměstnanci, vpravdě zázračné výsledky léčby zdejší vodou však knížete brzy přiměly umožnit pobyt na Merkovce všem, ovšem s tou výhradou, že knížecí zaměstnanci měli přednost.

Ač malé (lázeňský domek tvořily pouhopouhé dva pokoje), měly lázně i své slavné hosty – léto roku 1869 tu se svou matkou trávila Renata Fügnerová, které sem k jejím patnáctým narozeninám přijel poblahopřát její budoucí manžel Miroslav Tyrš. Společně s Renatiným otcem Jindřichem Fügnerem byl Tyrš zakladatelem tělocvičné organizace Sokol. Renata Fügnerová se však stala nejen ženou významného muže, ale svou rozsáhlou prací v oboru lidového umění také jednou z předních osobností českého národopisu.

Po někdejších lázeňských budovách dnes není na Merkovce ani stopy, jen propadlý, klenutý sklep dává tušit, kde asi stávaly. Nedochovala se ani původní zděná kaplička nad pramenem (zbořil ji padající buk), místo ní dnes pramen kryje stylová dřevěná stříška.

Že tu vyvěrá železitý pramen, poznáte i bez chemické analýzy. Dno studánky i odtoku do blízkého rybníčku pokrývá vrstva sytě okrové usazeniny a voda chutná jako z rezavého vodovodu.

Merkovka se nachází zhruba 4 kilometry od železničního nádraží Lužná, pohodlná cesta značená žlutými psaníčky vede nádhernými partiemi lužního lesa, mokřadů a smíšeného lesa se skupinami obrovských modřínů a buků, projdete se také dlouhým, klenutým tunelem pod náspem železniční trati z druhé poloviny 19.století, která Merkovku obtáčí ve tvaru písmene omega. A poštěstí-li se vám být na Merkovce právě když kolem projíždí vlak, zažijete příjemně strašidelný pocit, jako by se k vám lesem řítila pověstná divoká honba - hlomozící stádo lesních přízraků.


Adresa a kontaktní informace:
PRAMEN MERKOVKA - LUŽNÁ
270 51  LUŽNÁ V ČECHÁCH


Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°7'23,88"; E13°46'9,84"
Další kategorie, kde se záznam nachází:
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 561

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Rakovník
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena